רעיון טוב הוא רעיון שאפשר להיפרד ממנו


אם אחליט לומר במשפט הבא שחיתוך הדגדגן לילדות הוא ניצול לרעה של כוחם המוחלט של הורים על ילדיהם יש סיכוי גדול שאמא מוסלמית סומלית שתקרא את זה (יש לי קהל מסור ואיכותי בסודן וסומליה…) מאד תיפגע וגם תכעס.

ואם זה יהיה אבא סומלי שלפני חודש קיים את המנהג עם ילדתו בת השמונה – רוב הסיכויים שהוא יתחיל לגייס רעיונות מוסריים/חברתיים/רוחניים כדי להראות שאני לא מבין כלום ושאין לי מושג על המשמעויות העמוקות של המנהג העתיק. אם אחליט לומר אותו דבר לאבא או אמא יהודיים ברוב המקרים הם יגיבו באותה צורה. כשאמרתי בספר שלי שהלינה המשותפת בקיבוץ היתה התעללות של הורים בילדיהם נזפו בי, אמרו שדווקא יצאו המון אנשים ממש מוצלחים מהחינוך המשותף ושלא לכולם זה היה נורא.

ואם אומר שלשלוח ילד בכל בוקר לבית ספר, שבו הוא חייב ללמוד במשך חמש שעות דברים שלא מעניינים אותו, בצורה שמדכאת אותו – זו התעללות כלומר ניצול לרעה של כוח של ההורים על ילדיהם – המון רב ועצום, הורים של מאות אלפי ילדים בישראל יתגייסו כדי לחשוף את בורותי.

לפעמים נראה שככל שהפגיעה בחלש קשה יותר כך הנכונות להילחם למענה חזקה יותר. מאות אלפי אמריקאים נהרגו במלחמת האזרחים ב 1865 בגלל האנשים היקרים בדרום שהאמינו מוסרית ורוחנית וחברתית שאדם שחור ראוי לחיי עבדות.

אם נחזור לילדינו – אני מציע שכל פגיעה שאנו פוגעים בהם בגלל רעיונות וספקולציות שלנו – ולא משנה אם זה המורשת הרוחנית או הפחד שלא יתקבלו לאוניברסיטה – היא ניצול לרעה של כוחנו על היקרים לנו מכל. למה להצדיק את זה? יותר עדיף להפסיק את זה.

מהרעיון שנשים הן נחותות ואפשר לעשות להן כל מה שטוב לגברים -נפרדנו. מהרעיון שגזעים מסוימים הם נחותים ולכן לגיטימי לעשות להם מה שטוב לנו – גם נפרדנו.

מה עם הילדים?

יש המוני ארגונים שנלחמים כיום בחרוף נפש כדי לשחרר את בעלי החיים מהרעיונות הפוגעניים שלנו. ומה עם הילדים? מי ישחרר אותם? מתי ייעלמו מהעולם כל הרעיונות שהגו הגברים השליטים בעלי המעמד והממון, כל אותם רעיונות שמחריבים בשיטתיות את חיי הילדים התמימים, וחסרי האונים שתלויים בהם (באותם גברים) לחלוטין?

אותי לימדו להתגאות ביהודה המכבי (וגם באברהם אבינו) על היכולת שלהם לדבוק באמת הפרטית שלהם למרות הרייטינג הנמוך שהיה לה (לאמת) בתרבות שבתוכה פעלו. ואולי מאותו המקום כדאי שנתפעל מכל אבא או אמא שמעיזים להשיל מעליהם את הרעיונות המאד מקובלים שפוגעים בילדיהם.

דילוג לתוכן