בלי גבולות - ממאבק כוחות למפגש רצונות (2017)

מאת שי אור

“יש לי שתי בשורות בשבילך.
הבשורה הקשה: לא תתקיים הרמוניה בבית שלכם. אני מצטער. תמיד יהיו כל מיני אי הסכמות וניגודים ולפעמים צעקות וויכוחים.
הבשורה הטובה: כשתפסיקו לשאוף להרמוניה, יהפכו המאבקים המתישים למפגשים. כן, ממש כך. מפגשים לא פשוטים, אבל מלאי חיוניות ועתירי רגשות בשלל גוונים, עם האנשים הלא פשוטים שמנסים לפרוח יחד בבית הזה שבו כולכם גרים.”

מאבקי הכוחות בין ילדים להורים הם אולי מקור התסכול וההתשה הגדול ביותר בחיי המשפחה.  בגללם אנחנו רוצים לפעמים לתלות על דלת הבית את השלט “כאן גרים לא בכיף”. הפתרון המסורתי למאבקי הכוחות הללו הוא הגברת הסמכות ההורית והצבת גבולות לילדינו. 

המוטיבציה לכתיבת ספרו השני של שי אור, בלי גבולות, התגבשה לנוכח מפגשי עבודה עם הורים לאורך 15 שנים, הורים שמנסים שוב ושוב את הגישה המסורתית וכך גם כואבים את ההתרחקות מילדיהם, גם מתמלאים ברגשות אשמה כש”נכשלים” בהצבת הגבולות וגם נבהלים, במקרים שבהם הצבת הגבול הצליחה אבל שמחת החיים וניצוץ היחודיות של ילדם נחלש. הספר נכתב כדי לפתוח דרך חדשה לכל אותם הורים, שכבר מרגישים שהגישה המסורתית “חורקת”. הורים שמסכימים להעמיד בשאלה את אחת מהפרות הקדושות ביותר בעולמנו.

מה יש בספר ?

בספר זה מעלה שי אור  כמה שאלות, ובעזרת סיפורים מהשטח והתבוננות לעומק מביא להן את התשובות שאיתן הוא חי את חייו,  מגדל את בנותיו ומלווה את ההורים שמבקשים את עזרתו:

  1. האם באמת, בחיי היומיום שלנו, הצבת גבולות לאדם קטן ממך שתלוי באהבתך זה מעשה של אהבה? ואין הכוונה לאירועי קצה – כמו הבוקר שבו הילד רץ לכביש וחייבים לצרוח שיעצור, או הערב שבו הוא כמעט דחף מזלג לשקע החשמל.
  2. האם יש דרך אחרת להנהיג את המשפחה, דרך שתאפשר לנו להוביל ולאפשר לילדינו להיות רגישים לצרכינו ולאמונותינו בלי שיפחדו מאיתנו? דרך שתאפשר לנו לחיות איתם ברגישות מתמדת ובקרבה – גם כשהם “לא מקשיבים לנו”?
  3. מאיפה באמת הגיעה לעולם ההורות האמונה, שצריך “להציב גבולות”?


והאם, באמת, יש דרך אחרת?
ההספר בלי גבולות מציע דרך – דרך להורים שבוחרים לגדול יחד עם ילדיהם. חוט אחרי חוט נפרמת בספר האשליה שהנהגת המשפחה מחייבת “הצבת גבולות”. צעד אחר צעד נפרשת לפנינו גישה שמאפשרת להתמקם בנדיבות ובאומץ כמנהיגים במרכז הבית שלנו, במרכז הממלכה שאנחנו יצרנו.

טעימה מתוך פרק הפתיחה לספר בלי גבולות

“היינו ארבעה ילדים מבולבלים בני שתים–עשרה בערך, בתחנה המרכזית של אגד בדאון–טאון חיפה. הייתם יכולים לשחרר כל אחד מאיתנו לבדו בשדות של העמק, והוא היה מוצא את דרכו בלי מאמץ מיוחד. אבל כאן, בתוך מהומת הצעקות והדחיפות של המוני נוסעים לחוצים, צפירות ונפיחות האוטובוסים, שפע החנויות והסוחרים; כאן בהמולת חיי היומיום של “חיפה חיפה, עיר אמיתית”, היינו אבודים. אבודים לגמרי. ארבעה
קיבוצניקים קטנים, בלי מבוגר, לראשונה בחיינו. יואב היה פשוט בהלם. באימה. דוד ישב וחיכה שמישהו יעשה משהו. חגי, שהפך מאוחר יותר למפקד בקומנדו הימי, נשאר רגוע. ואני? אני הייתי כולי מרוגש ונלהב. עכבר קטן מהכפר שמביט בהתרגשות על ההמונים המזיעים שחולפים על פנינו, על מאות האוטובוסים שמובילים אלפי גברים ונשים וילדים לכל רחבי הארץ. העיניים בולעות את התמונות והמוח מחשב דרכי מילוט מהתסבוכת שאני יצרתי. במו ידיי.”

עמוד ספר בלי גבולות

קוראים כותבים לשי אור

הקודם
הבא

היכן ניתן להשיג את הספר?

את הספרים של שי אור ניתן לרכוש בחנות הוצאה המקוונת, וליהנות ממחיר הוגן, הנחות והטבות ואפשרות למשלוח על הבית או לאיסוף עצמי מחנות ההוצאה. הספרים אינם נמכרים ברשתות הספרים הגדולות (סטימצקי וצומת ספרים) אלא רק בחנויות עצמאיות ברחבי הארץ, מצפון ועד דרום. בחנות ההוצאה ריכזנו עבורכם את רשימת כל החנויות שבהן ניתן לרכוש את ספריו של שי אור והוצאת בדיוק.

עוד ספרים של שי אור

דילוג לתוכן