ריאיונות, כתבות ומאמרים

לאורך השנים מעוררת גישת הורות כמעשה ניסים עניין רב בקרב הציבור, באופן שבא לידי ביטוי במידת הסקרנות שמגלים כלי התקשורת השונים בדבריו של שי אור ובמשנתו, ובהיותו מרואיין וכותב מחוזר שרבים מתעניינים בגישתו החדשנית והמרעננת, שלא לומר מהפכנית. לפניכם שורה של ריאיונות עם שי אור, כתבות שגישת הורות כמעשה ניסים עומדת במרכזן ומאמרים שפירסם שי אור במדיה מאז יצאה גישת הורות כמעשה ניסים לאוויר העולם. 

כתבות וריאיונות במדיה

מי נגד מי ולמה?

מאמר מאת שי אור
כתב העת בראשית | 9/5/23

הצומת שאליו מובילה אותנו המהומה סביב הרפורמה הוא בין שתי גישות. הגישה שבה הרעיון משקף נתינה: “יש לי רעיון טוב. הוא עובד בשבילי. רוצה לשמוע?” הגישה שבה הרעיון משקף לקיחה: “אני יודע את האמת. אתה עוד לא יודע, אבל יהיה בסדר. בסוף אתה תבין”

לפגוש או להשתמש, זו השאלה

מאמר מאת שי אור
כתב העת בראשית | 5/3/23

הקירבה בינינו מתחילה כשהציפיות מתפוגגות. האפשרות שלי לפגוש אותך מתחילה  כשאני סקרן ופתוח לשמוע מה אתה חושב שטוב לך, מה אתה מרגיש שמתאים לך, ומה אתה מרגיש כשלא מתאים. כשאני רוצה לקבל ממך משהו, מיד אתה הופך לכלי בשבילי. כבר בגיל ממש מוקדם, כדי להגן על הלב העדין שלנו מפני כל אלה שהשתמשו בנו, עטפנו אותו בקרום. ויתרנו על הקירבה.

נתניהו הוא הקוסקוס שאמא לא בישלה לך

מאמר מאת שי אור
כתב העת בראשית | 10/2/23

מכירים את הקטע הזה בבוקינג שאומרים לך “נותר רק חדר אחד במלון”? ואז אתה מיד בחרדה ומזמין את החדר וכשמגיע למלון זה רק אתה ופקיד הקבלה ומלא לחמניות מיותמות בארוחת הבוקר העשירה? מי שרוצה לשלוט בנו צריך לייצר חרדה. ככה בבוקינג, ככה בכתות וככה בפוליטיקה של הפחדות ושנאת האחר.

קונספירציית ההצלחה

מאמר מאת שי אור
כתב העת בראשית | 20/1/23

מתי בפעם האחרונה התרגשת מעצמך? מעצם קיומך? הסתכלת בראי וראית כי טוב ונדיר וייחודי ואיכותי ויפה מה שיש שם בעיניים האלה? מוזמנות ומוזמנים עכשיו לפרום ולפרק את הקונספירציה האיומה הזאת. יש בעולם אינספור מבוגרים ומיליוני ילדים שמחכים לזה.

ומה אם סבתות כן עפות?

מאמר מאת שי אור
כתב העת בראשית | 13/1/23

“בסוף יש מציאות” הוא אומר לי.
כך מתחיל המאמר בו שי מדבר על חופש המחשבה, על מה שמשאיר אותנו בתוך הקופסא והויתור שהיינו צריכים לעשות כילדים, כדי שנוכל להמשיך לשרוד. 

למען הנכדה שעוד לא נולדה

מאמר מאת שי אור
כתב העת בראשית | 16.12.22

מה יקרה אם נפסיק לחנך ילדים? מה יקרה אם נפסיק לשלוח אותם בבוקר למסגרות כמו ששולחים אוטו לתיקון במוסך?

טקס חניכה מחריד

מאמר מאת שי אור
כתב העת בראשית | 03.06.22

אילו היינו רוצים לבנות חברה אלימה, דורסנית, נטולת נשמה או חמלה, כל מה שהיינו צריכים לעשות הוא לאמץ את טקס החניכה של שבט אחד נידח…

משפחה בהפרעה

כתבה מאת נטע אחיטוב
מוסף דה מרקר | 27.9.21

40% מההורים הצעירים בישראל  מעידים שהם לא מבלים מספיק עם הילדים, ושבין העבודה למשפחה — האחרונה היא זאת שנפגעת. אלא שהקורונה, עם הסגרים והבידודים, שינתה את המציאות. האם זה עשה טוב להורים ולילדיהם. שי אור מתראיין לכתבה בנושא.

"הציון שלך אפס": החוויות הקשות של הילדים המאובחנים במערכת

כתבה מאת אלון שרביט בסדרת הכתבות “מחוץ למסגרת”
חדשות כאן 11| 21.08.18

המערכת הלימודית לא יכולה להתמודד עם זה שילד לא יכול להתמודד עם הסטנדרטים שלה. תלמידים שמשולבים עם אבחנות שונות הושפלו, אבל כוח רצון והרבה תמיכה מהמשפחה זימנו להם גורל אחר. שי אור מתראיין בדקה 01:49.

"אי אפשר להשתלט עליו": מה עושים עם התלמידים הבעייתיים בכיתה?

כתבה מאת אלון שרביט בסדרת הכתבות “מחוץ למסגרת”
חדשות כאן 11| 19.08.18

גם בשנת הלימודים הקרובה ילדים רבים יוגדרו כאלימים ובעיתיים בכיתה, ויצטרכו לסבול מההשלכות. הוריהם יצטרכו להדוף חרמות וקריאות לסילוקם על ידי הורים אחרים, ובסוף הם נאלצים להתמודד לבד עם המצוקה. פרק 1 בסדרת הכתבות “מחוץ למסגרת” של אלון שרביט. שי אור מתראיין בדקה 05:55 ומתייחס לנושא.

איך הופכים מאבקים עם ילדים להזדמנות לקרבה?

ריאיון עם שרונה כהן
התוכנית “הורות בגובה העיניים” | 02.08.18

מה באמת מתחולל מתחת לפני השטח ביחסינו עם ילדינו? מה מבקשים מאיתנו ילדינו, ואיך קבלה של הדברים הללו משפיעים על צמיחתם ועל עתידם? שי אור בריאיון מרתק ומעורר מחשבה.

"לשכת התעסוקה"

ריאיון עם הדס בשן “למדריך הישרדות בחופש הגדול”
מגזין “את” – פרויקט הקיץ “ילדים” | אוגוסט 2021

הורים, אתם לא חייבים לבדר את הילדים שלכם בכל רגע נתון. לא חייבים פסטיגלים וקייטנות ויובל המבולבל. ביקור בסופרמרקט, למשל, יכול להיות מרגש לא פחות מיום בלונה פארק. 

לחתוך את המציאות בלהב עדין

ריאיון עם לילך הרצברג
מגזין אדם עולם – גיליון אבא | יולי-אוגוסט 2021

אי שם, באפריקה, חי שבט שבו אבות מגדלים את הילדים שווה בשווה עם האמהות. איך זה קשור אלינו? שי אור, יוצר “הורות כמעשה ניסים”, מאמין שהכול עניין של סדרי עדיפויות וקורא למהפכה עמוקה בתפיסת האבהות שלנו.

‎⁨מאקו הורים⁩

אבל מה הגדת לבנך, הא?

טור מאת שי אור 
אתר מאקו | 30.3.18

האם נבחר השנה להתכנס לשולחן החג כדי להגשים את האמונה הרווחת ש”ככה זה תמיד היה – אז למה לשנות?”. ואולי כמו משה, שהטיל ספק במקור עליון, גם אנחנו צריכים לשאול שאלות ולחפש דרכים חדשות. שי אור מבקש שנשים לב לקושיות של ילדינו , ולא רק במהלך הסדר.

‎⁨2מאקו הורים⁩

לא כולל טיפ

טור מאת שי אור 
אתר מאקו | 15.3.18

אם אתם מחפשים כפתור פלא שיבוא ויפתור לכם את כל הבעיות בבית, אתם מזלזלים בילדים שלכם ובעצמכם. המקור למשבר הוא דווקא מעשיות היתר של הורים, שלא עוצרים להקשיב למה שקורה בבית. שי אור חושב שבמקום להתייחס להורות כמו מתכון להכנת פשטידה, הגיע הזמן שתמצאו את המנהיגות שלכם בתור הורים.

‎⁨2 2מאקו הורים⁩

מי נסיך של אמא

כתבה מאת נעה נבט
דה מרקר – Markerweek המוסף השנתי | דצמבר 2017

בתקופה שבה הגבולות בחוץ נפרצים והכל מותר, אלה שבתוך הבית עוברים טלטלה גדולה לא פחות. הילד הוא המלך שמחליט, וההורים יעשו הכל כדי שיהיה מרוצה (ושקט). אם זאת הדרך לגדל ילדים מאושרים? שי אור מתראיין לכתבת עומק. 

‎⁨אפוק טיימס⁩

ילדים לא צריכים הורים שמציבים להם גבולות

מאמר מאת שי אור
מגזין אפוק טיימס | 16.11.17

כשילדה בת שש מקפצת בצהלות היישר אל כביש, צריך לזנק, לתפוס בידה ולמשוך אותה בכל הכוח בחזרה למדרכה. כל מי שחי עם ילדים נתקל ב”מצבי קצה” כאלה, מאיימים, שבהם חייבים להציב גבול. מהר. ביעילות. בלא ספקות. למרבה המזל, מעטים בחיים הם רגעי הקיצון כאלה. אז למה הורים בכל העולם ממשיכים להתייחס לרצונות של הילדים שלהם כאל איום? 

‎⁨929 כתבות⁩

ספר משלי בראי גישת הורות כמעשה ניסים

שי אור בסדרת מאמרים על ספר משלי
פרויקט 929 – תנ”ך ביחד | אוקטובר 2017

“כשהייתי בכיתה ח’ התאהבתי בתנ”ך בזכות מורה מחונן – יונתן בן נחום. נהגתי לקרוא פרקים להנאתי ואחרי שנים גם קראתי יחד עם ילדתי את ספר בראשית לפני השינה. אבל כשביקשו ממני, בפרויקט היפהפה של 929, לכתוב פירושים משלי דווקא לספר משלי – נבהלתי. איך אוכל להיכנס לשביל הצר ונטול האהבה שבו מגיש ספר משלי את משנתו החינוכית, ולהציע משהו משלי, בלי פשוט לאבד את זה? התשובה כאן לפניכם: 23 פירושים ל-23 מפרקי ספר משלי.

"ילדים לא צריכים גבולות אלא מנהיגות"

ריאיון לתוכנית בוקר חם – קובי מחט ודנה פאן לוזון
רשת 13 |  05.07.17

מאבקי כוח בין הורים לילדים במשך דורות יצרו חברה ומנהיגים כוחניים. אז האם הצבת גבולות היא באמת הדרך להתמודד עם מאבקי הכוחות בבית? שי אור מתראיין ופורש את משנתו.

על הספר בלי גבולות

ריאיון לתוכנית “עושים סדר” – בן כספית
קשת 12 | 26.06.17

אחת השאלות הנפוצות שכל מדריך או מדרכיה להורים נתקלים בה היא איך אנחנו ההורים יכולים להציב גבולות לילדים שלנו. אבל בעיניו של שי אור, מחבר הספר בלי גבולות, זאת לא השאלה הנכונה. השאלה היא איך אנחנו מקשיבים אחד לשני. 

לעבור את הגבול

ריאיון עם רחלי מלק-בודה
מוסף מוצ”ש ב”מקור ראשון” | 16.06.17

מדריך ההורים שי אור פיתח מודל חדש ומהפכני שגורס כי ילדים לא צריכים
לשמוע מה מותר ומה אסור – הם פשוט זקוקים למישהו שיקשיב להם.
בשיחה עם רחלי מלק–בודה הוא מסביר לרגל צאת ספרו החדש מדוע שיטת
הגבולות אינה מתאימה לימינו, כיצד הצליח לגייס את שלושת ילדיו לנקות
את הבית ואיך כל זה קשור לדונלד טראמפ.

ילדים לא צריכים גבולות, הם צריכים מנהיגות

ריאיון עם איילת שני
מוסף “הארץ” | 02.06.17

שי אור, 55 ,מנחה הורים ומחבר הספרים “הורות כמעשה ניסים” ו”בלי גבולות”, מתגורר בפרדס חנה. מתי: רביעי, 00:13 .איפה: אצלו בחצר.

הבשורה על פי שי אור

ריאיון עם נטע אחיטוב
“הארץ” – מגזין לחיות נכון | 2016

כהורים אתם דוגלים בהצבת גבולות? מודדים את הכישלונות וההצלחות? חשוב לכם מאוד שהילד ישתלב במסגרות? ובכן, לפי מנחה ההורים שי אור, אתם כנראה עושים את זה לא נכון. פלא שקשה לכם ואתם סובלים? “אני רוצה לחולל מהפכה שקטה שמתחילה במשפחה”, הוא אומר. 

על הצבת גבולות - "הפרה הקדושה" של ההורות

ריאיון לתוכנית “חדשות הלילה”
הערוץ הראשון | 17.04.16

החיים המודרניים מעמידים בפנינו הרבה אתגרים, ביניהם גם גידול הילדים, שמוליד לא מעט רגשות אשם, תסכול ובלבול ושאלות כמו “איפה טעינו”. מי שמנסה להתוות דרך אחרת במרוץ הזה הוא שי אור, מחבר הספר הורות כמעשה ניסים, שמתארח בריאיון לילי לחדשות הערוץ הראשון כדי לספר על משנתו.

xnet

הילד צועק ונלחם בכם כל היום? אל תענישו אותו. תקשיבו לו

פרק מתוך הספר בלי גבולות
Xnet | 21.12.15

מהרגע בו הוא פוקח את עיניו בבוקר ועד הרגע שהן נעצמות בערב – הילד שלכם נלחם בכם. הגיע הזמן להציב לו גבולות? שי אור חושב שבדיוק ההפך הוא הנכון

‎⁨טל מן⁩

על הספר הורות כמעשה ניסים

ריאיון לתוכנית “יצירה מקומית” – טל מן
ערוץ 2 | 03.12.13

אנחנו ממשיכים לעשות עם הילדים שלנו את אותן הטעויות שההורים שלנו עשו איתנו. הרבה פעמים זה קורה בגלל שאף פעם לא עצרנו כדי לשאול מה ההבדל בין מה שהיה אפשרי להם למה שאפשרי לנו היום. את ההבדל – או ההבדלים האלה – מנסח שי אור בצורה מרתקת, כובשת – ומהפכנית, בגישת הורות כמעשה ניסים.

אקי אבני ערוץ 10

לרגל יציאת הספר הורות כמעשה ניסים

ריאיון לתוכנית “סדר יום” – אקי אבני ואפרת אנזל
ערוץ 10 | 30.10.13

אנחנו, ההורים של היום, קוראים, שומעים, לומדים, טועים – ומפנימים. הלוואי. כי בסופו של דבר, רובנו מתנהלים על פי האינסטינקט. הספר הורות כמעשה ניסים מספק כלים לשיפור מערכת היחסים עם הילדים ומוביל אג’נדה ברורה בנושא. שי אור מספר לאקי אבני ואפרת אנזל על גישתו המהפכנית.

nrg

הפחד לפגוש: שי אור מלמד אינטימיות

מאמר מאת שי אור
nrg | 08.11.2009

להיפגש מקרוב. להביט בעיניים. לראות הכול; את הקמטים, את העייפות, את הסדקים, את הכאב, את הנשמה שאין לה גבולות. פגישה באומץ ובעוצמה שאין בשום פגישה אחרת. רוצה?

דילוג לתוכן