קוראים כותבים לשי אור

לאורך השנים, מאות קוראים כותבים לשי אור על האופקים הרחבים שנפתחו בפניהם, ועל חוויות השחרור וריפוי שחוו מעצם החשיפה לכתביו. כאן תוכלו לקרוא חלקיק קטן מהביקורות והתודות שנאספו, על הספרים הורות כמעשה ניסים ובלי גבולות.

על "הורות כמעשה ניסים"

"תודה על האפשרות להתבונן ביסודות ובפיגומים של המחשבה והרגש"

“אני רוצה לחלוק איתך תודה עמוקה מקרב לב. על האפשרות להתבונן ביסודות ובפיגומים של המחשבה והרגש, על הדפוסים, על המניעים הפנימיים והחיצוניים, על מה שמפריע ועל מה שעומד כל כך מול העיניים שהוא כבר לא מפריע. סיימתי את הספר, ועל אף שהבטחתי להעביר אותו הלאה לכמה אנשים אני כבר מתחילה בו קריאה שנייה. כדי להעמיק את ההבנה, כדי שיזכיר לי בכל יום מחדש איזו מתנה עצומה זה להיות הורה, איזו בחירה מופלאה זאת, איזו עוצמה, וכמה עדינות נדרשת כשמשחקים במתנה הזאת. ואיזו שמחה פשוטה יש בלהיות בן אדם, שפשוט חוקר ומקשיב לעצמו ולסביבתו. אין רגע שקל יותר להתחיל ולהמשיך מאשר עכשיו. תודה על הכתיבה, תודה על ההתמסרות שבכתיבה, על החופש במחשבה. דמעות של התרגשות ואהבה עומדות בעיניי (אני בהריון שני, זה גם הורמונלי…). אז תודה שוב. נשוב להיפגש בין המילים.”
מרים כהן

"מצאתי תשובות בספר לשאלות שצצו מהיום שהפכנו להורים"

“רציתי לומר לך תודה מעומק הלב. כמו רבים אחרים גם אני קראתי את הספר שלך לפני מספר חודשים, ומאז בן זוגי ואני מתרגלים הורות חדשה ונעימה, טוב לנו כמו שלא היה טוב מעולם כהורים וכמשפחה. מצאתי תשובות בספר לשאלות שצצו מהיום שהפכנו להורים ובראש בראשונה לשאלה – כיצד ייתכן שיש לנו כל מה שחלמנו עליו ובתפקידנו החדש אנחנו כל כך אומללים. אז שוב תודה תודה תודה.”
מאיה

"עברתי מסע מדהים ומרגש"

“אהלן שי, הספר שלך התגלגל לידיי לפני כמה ימים אחרי שידידה הזמינה בטעות שני ספרים והחליטה שאחד מהם יהיה שלי. בדיוק סיימתי לקרוא אותו ועברתי איתו מסע מדהים ומרגש, שאף עזר לי לבחור ולהגיע להחלטה בצומת דרכים שעמדתי בפניו לאחרונה. מעבר לדמעות שירדו ולכאב שהוא עורר, בעיקר התעוררה והוחייתה כמו בהחיאה מלב אל לב שמחה עמוקה, חופש ושחרור עמוקים. ושמחה גם על כך שספר כזה קיים עכשיו בעולם, ושמחה על כך שיש בכלל אנשים שכותבים ספרים כאלה, ושמחה על כך שיש אנשים שקוראים ספרים כאלה ושמחה על אלוהים שיצר את כל זה. אז תודה עמוקה מעומק נשמתי לך על הנתינה העצומה שלך לעולם וגם לי. ותודה אחרונה לך גם בשם הילדים שלי (שעוד לא נולדו).”
ניר

"הקריאה הייתה חוויה מרפאה לאין ערוך"

“בחודש מרץ האחרון, קצת לפני יום הולדתי ה-38, החלטתי לפגוש את “הורות כמעשה ניסים”. אני חיה עם כאב מאוד גדול בכל הנוגע למשפחה. ולכן החלטתי בכוח לא ליצור אחת, עד חודש מרץ האחרון. תיחזקתי עמדה. הייתי נחרצת, דעתנית, נואמת ונאבקת בפמיניסטיות על הזכות לא להביא ילדים בעולם. הקריאה בספר איפשרה לי לחוש את הכאב הגדול שלי כילדה. ילדה המתקיימת בתוכי ללא הרף, בשקט בשקט, ומנהלת את הבחירות המדומות שלי. ואז ראיתי אותי. הצעקה בפנים לבית, לביחד, לדרך המיוחדת שלי. אני עדיין מקשיבה לעוד אינספור צורות שבהן האמת הזו מתגלה לפניי. אז רוצה לומר תודה על הספר המעורר שכתבת, שי. הקריאה הייתה חוויה מרפאה לאין ערוך.”
נטליה

"ההמשגה שלך עזרה לי להבין שהייתי תקועה שנים רבות בדרישה"

“שלום שי, אני רוצה לשתף אותך במה שהספר שלך עושה לי. אני מתענגת על הספר. הוא מדויק. הוא מגיע לעומק שרוב ספרי ההורות שקראתי לא מגיעים אליו. ובמיוחד, הוא גם עונה לי על שאלות שקשורות להיותי בת להוריי. ההתנהלות בבית טובה יותר מאז שהתחלתי לקרוא, וזה משתפר עוד ככל שאני ממשיכה. עוד תובנות, עוד דברים שנפתחים. והכתיבה שלך, שמספרת גם על הנקודות בהן אתה לא אב מושלם, פותחת פתח להשתנות ואהבה עצמית ולא לסגירות ואשמה. תודה על זה!  ולגבי היחסים עם ההורים שלי, ההמשגה שלך מאוד עזרה לי להבין שהייתי תקועה שנים רבות בדרישה. שאולי אני יכולה לשחרר את זה ולא לצפות לקבל את הדברים מהם. שאני לא קורבן וגם מזמן כבר לא ילדה. חוץ מהפלא שמתחולל בחיי אני רוצה גם להעביר את זה הלאה. ולסיום רוצה להודות לך שוב ושוב ושוב. תודה!”
גילה

"מאוד אוהב את הפירוט והדיוק סביב שבע הצ’אקרות ושבע הבקשות"

“שי יקר, אני קורא בשקיקה את הספר. אוהב מאוד את הכנות ואת הבחינה העצמית שלך, זה מאוד עוזר לי להתחבר ומתאים לי מאוד לתכנים שאני מלמד במסגרת לימודי גישור בנושא ההקשבה ומטרת הגישור (האם אנחנו באים לפתור את הסכסוך או להיות ממוקדים בתהליך). מאוד אוהב את הפירוט והדיוק סביב שבע הצ’אקרות ושבע המשאלות / בקשות, ומשתדל ליישם את ההקשבה והדיאלוג בהורות שלי, שהיא מרכזית מאד עבורי. מאוד אוהב את ההבחנה, ששמעתי אותה כבר פעם ואני משתדל ליישם מאז, על שימת הגבולות לי או ליל, ומנסה לעבוד על מילוי החללים שלי והוויתורים שלי, שאני מזהה אצל ילדיי. יש כאן בהירות רבה אצלך ודיוק ייחודי. תודה על הכול, משמח מאד.”
דניאל

"עם כל עמוד ועמוד אני מתרגש, נזכר בילד שאני"

“איש יקר, הספר הגיע לפני מספר ימים ואני רק בהתחלה, עם כל עמוד ועמוד אני מתרגש, נזכר בילד שאני, בבקשות שלי שזנחתי אי שם בדרך, כי כבר לא האמנתי שיש מישהו שמקשיב, אני קורא ומודה ליקום על שיש אנשים כמוך, מלאכים אנושיים שלא נותנים לנו להירדם ולשקוע בשכחה.”
אייל

"תודה על ספר נפלא ומרגש, שמחדד לי לאן אני רוצה לשאוף"

“רציתי להגיד תודה! תודה שהצלחת לכתוב את כל מה שאני חושבת אבל לא מצליחה לבטא כל כך יפה במילים. תודה שהצלחת לכתוב את כל מה שאני מרגישה אבל לא תמיד מצליחה ליישם, ובעיקר תודה שאתה מזכיר לי את מה שחשוב באמת והרבה פעמים אני נשאבת לעומס ושוכחת. תודה על ספר נפלא ומרגש, שמחדד לי לאן אני רוצה לשאוף כאפרת, כאמא, וכמי שמגדלת ילדים של הורים אחרים, תודה.”
אפרת

על "בלי גבולות"

"הספר חשוב מאוד, ומחזק אותי ואת כל ההורים שרוצים לעשות שינוי"

“שי היקר, סיימתי עכשיו לקרוא את הספר “בלי גבולות”. רציתי להודות לך על העבודה שאתה עושה בהפצת הטוב בעולם! הספר ריגש אותי מאוד, הוא מגדיר במילים ובצורה שלמה ומלאה רעיונות חשובים מאין כמותם. לא פעם במהלך הקריאה הרגשתי שאתה נותן תוקף ומגדיר באופן מופלא את הדרך שבה אני מגדלת את ילדיי (אני “חיה” את זה ולא מסוגלת לרוב להסביר את זה במילים ובאופן כל כך שלם ומשכנע). מאחר והרעיונות הללו מנוגדים לחלוטין לתפיסה השלטת כיום בכל מוסדות החינוך ובכלל, הספר חשוב מאוד ,ומחזק אותי ואת כל ההורים שרוצים לעשות שינוי. בהצלחה והמשך עשייה משמעותית.”
הילה

"הייתה לי תחושה שלא צריך לשים לבנות גבולות, וכשקראתי את הספר זה הפך לידיעה מוצקה"

אין מילים שיכולות לתאר את האור שהכנסת לחיי ולחיי משפחתי, את כל הפעמים שבאתי להגיב באוטומט ואז נזכרתי, לקחתי צעד אחורה וראיתי את בקשת העומק של הבנות וכמו בקסם את הקושי מתפוגג, את הזרימה הכיפית שמתקיימת בשהיה עם הבנות. הייתה לי תחושה שלא צריך לשים לבנות גבולות, וכשקראתי את הספר זה הפך לידיעה מוצקה. תודה. 
אבי שיטוי

"זהו ספר על התפתחות ועל שחרור"

“הי שי, אני קוראת את “בלי גבולות” בקדחתנות ובלי יכולת לעצור. תשאל מה לך ולזה? הרי גם הבנות שלך כבר אמהות. אז זהו, שבעיניי זהו ספר על התפתחות ועל שחרור. ובכל דוגמא מעולם הילדים וההורים, בעודם תלויים רשמית אלה באלה, אני מוצאת הרבה רלוונטי לעצמי ולשכמותי. לא כאן המקום להרחיב על כך אבל תורה, כשהיא שלמה, כוללת הרבה יותר מהגלוי בה. תודה.”
אסנת אלון

"פשוט רציתי להגיד שאני מתרגשת מהקריאה"

התחלתי לקרוא את “בלי גבולות” ופשוט רציתי להגיד לך שאני מתרגשת מהקריאה שלו. מעניין, קולע בול מבחינתי, זה מה שאני צריכה. הספר נותן תקווה, ואת השינוי אפשר לעשות מיד, ממש כמו שכתוב בספר – אף אחד לא ימנה אותי להיות המנהיגה. אני כבר המנהיגה אליה נושאים ילדיי את עיניהם. אני לא צריכה לחכות שאהיה מושלמת כדי להחליט את זה על עצמי. גם החשיבה על החזון מעוררת תקווה וטעם”. אז רציתי לומר תודה!.”
שלומית

 

"התכנים, העושר הלשוני והשובבות שלך מצאו מקום נרחב בליבי"

“השבוע סיימתי את “בלי גבולות”. שאותו קראתי בהנאה במנות קטנות, כמו שילד משאיר את הדברים הכי טעימים לסוף, תוך מחשבות שהתגלגלו להן בראשי. התכנים, העושר הלשוני והשובבות שלך מצאו מקום נרחב בליבי. ואני, שפוגש שוב ושוב את המצוקות של הורים ומורים רבים, ואת הילדים הכבויים-כווים, או אלו ששפר מזלם והצליחו לנוס להציל את נפשם מבעוד מועד, תוהה – האם זו גזרת הגורל? ככה האנושות מתקדמת? או שמשמים מנסים לעורר אותנו לקרוא בקול גדול: הגיעה העת לקבל לוחות חדשים ולכרות ברית הורים המבוססת על אנושיות, כבוד, אמון, והרבה אהבה. כשהענווה, כפי שהשכלת לכתוב מפורשות, וכפי שעולה משורות הספר, היא תשתית העומק לכל הבניין.”
דני נבו

"אני מרגישה צורך להודות לך על המיקוד והפשטות שהצלחת להביא"

“שלום שי, סיימתי את הספר המופלא הזה, שעורר בי המון התרגשות מהאמת הכנה החדה הבלתי מתפשרת שלך. אני מרגישה צורך הודות לך דווקא על המיקוד והפשטות שהצלחת להביא בשני הספרים שלך, שהם מתנה גדולה בשבילי ולמשפחתי, ואני מאמינה שהם לא פחות מאשר מתנה מרפאת לאנושות, לפחות לכל אותם בני המזל שיזכו ליהנות מפירותיה, ולשמחתי הרבה והנרגשת הם הולכים ומתרבים. אז תודה גדולה על הספר החשוב והמרגש הזה.”
נועה ילון

"אני כותבת עוד לפני שסיימתי את הספר כדי להודות לך על המתנה הזו!"

“קניתי את הספר כי הכותרת עיצבנה אותי. מה זאת אומרת בלי גבולות? על מה הוא מדבר שם? קניתי אותו למרות זאת, כי מה שמעצבן אותי זה גם מה שמסקרן אותי…  על אף שהספר סוחף עצרתי בעמוד 308, הרגשתי שאני זקוקה לנשימה כדי לעכל את הדברים הכל כך מרגשים/מטלטלים/ מעוררים שקראתי עד כה (פרקים מסוימים גם הקראתי לבן זוגי בקול רם). אני כותבת עוד לפני שסיימתי את הספר כדי להודות לך על המתנה הזו! הספר הזה סידר ובילגן לי את הדברים כאחד, ומתוך זה נולד משהו אחר על פני השטח, כבר מההתחלה. אהבתי מאוד שהספר אינו מייעץ, זה לגמרי מעיד על כך שאתה סומך עלינו. מכוון אותי ואת בן זוגי אל עצמנו פנימה, לשאול שאלות, להרהר ולערער על ההורים/אנשים שאנחנו רוצים להיות. המון תודה לך. התחלנו את החופש הגדול ממש בגדול – בזכות הספר. בהערכה גדולה.”
אסתר

"תודה על ספר נפלא ומרגש, שמחדד לי לאן אני רוצה לשאוף"

“שי היקר, יום לפני תחילת שנת הלימודים הודיתי לך שוב בליבי. בזכות המפגש עם הספר בלי גבולות אנחנו מתחילים את השנה בדמעות של התרגשות, כי הוצאנו את בננו מהמסגרת הרגילה והשנה הוא יתחיל ללמוד בבית ספר דמוקרטי חופשי, בלי כיתות, בלי צלצולים ובלי מורים. זאת בזכות ההקשבה החדשה למה שהוא מבקש מאיתנו, ולמה שאנחנו רוצים בתור הורים שמקשיבים ללב – שלו ושלנו. המון המון תודה לך, זה הרבה מעבר למלים. לא סתם יש ברשותי לפחות 3 עותקים של הספר שלך, כדי להפיץ לעוד אנשים את הטוב הזה שהוא העניק לנו במתנה. מתנה ענקית לחיים.” 
הילה ברעם.

הספרים של שי אור

דילוג לתוכן