עמודי תוגן פנימיים 2

מהי גישת הורות כמעשה ניסים?

גישת הורות כמעשה ניסים היא גישה מקורית שמציעה התייחסות חדשנית לתפקידם ולמהותם של ההורות, לקשיים שמחוללים ילדים ולמזונות היסוד של נפש הילד.

הגישה מציעה מהפכה מושגית ויישומית, כי בשונה מהרוב המכריע של גישות העוסקות בהורות היא לא מניחה היררכיה כנקודת מוצא ליחסי הורים וילדים, ומדברת על “חיים עם ילדים” בשונה מ”גידול” או “חינוך” ילדים.

המטרה שלשמה נוצרה גישת הורות כמעשה ניסים היא לחולל ריפוי בחייהם של מבוגרים – ודרך כך ביחסיהם עם ילדיהם וגם בהתנהגות ילדיהם – תוך בחינת יחסים אלה דרך הפריזמה של הקשיים שהילדים מחוללים.

מטרת הגישה היא גם להטמיע שינוי פרספקטיבה בעל השפעה רחבת טווח חברתית ותרבותית ביחס למושג “הורות”, ולגבי סוג ה”חוזה” שנרקם בין ילדים להוריהם מרגע לידתם. הגישה מבקשת להציע תפיסה שונה ואמיצה, לא רק ביחס לתפקיד ההורות אלא גם – והרבה מאוד – ביחס לפרקטיקה של ההורות. אבל זאת, לא על ידי מתן טיפים מה לעשות אלא יותר על ידי הבחירה – מי להיות.

מה עומד בלב הגישה?

לכל אחד מאיתנו תבנית אהבה פגועה, שאותה למד מהוריו, שאותה אימץ לעצמו, שממנה הסכים כבר להיפרד, במידה זו או אחרת, במהלך חייו עד כה.

לכל אחד מאיתנו ידיעה עמוקה, חיבור פשוט, שקיים בתוכו – לתבנית אהבה שלמה, שאינה מעוותת, שאין בה פחד ואין בה שליטה, שאותה הוא מבקש בכל מאודו לתת לילדיו.

אנו כהורים, יכולים לחבר בין הקשיים בחיי היום יום, לבין הבקשות, שמגיעות מעומק ההוויה של ילדינו, ושלנו.

הקשיים שמביאים ילדינו לחיינו נועדו להפנות את תשומת ליבנו פנימה, אל מי שאנחנו, באמת. התנהגות או מחלה או הרגל שקשים לנו ולילדנו, אינם בעיה שיש לפתור איכשהו ולהמשיך הלאה בחיינו.

הקשיים הם ניסיון של ילדינו לעצור אותנו, לעורר אותנו שנביט על עצמנו, על הבחירות שלנו ועל האמונות המפעילות אותנו. שנראה את אותו מרכיב ישן בזהותנו שכבר לא מתאים לחיינו החדשים, עם ילדינו.

בקושי שמחוללים ילדינו הם מעוררים בקשה – הבקשה היא שנבחין באותה אמונה מפעילה שממנה מבקשים ילדינו שניפרד.

נקודת מבט זו הופכת כל קושי להזדמנות לצמוח.

כשאנו מבקשים לגדול יחד עם ילדינו:

אנו מסכימים לוותר על הציפייה שילדינו ישתלבו להם בנוחיות וללא “צרימות” בחיינו.

אנחנו מאפשרים ל”צרימות” האלה להפוך לאיתותי כיוון לצמיחה של כל המשפחה. 

אנחנו מסכימים שוב ושוב להקשיב לעצמנו, ולחיות חיים שמחוברים לאמת שלנו.

אנו מעדיפים גישות, צורות תקשורת, בחירות והרגלים שמאפשרים לנו לחיות באהבה עם עצמנו ועם ילדינו.

חיינו הופכים לחיים אטרקטיביים, שכדאי לילדינו להשתלב בהם, וכבר אין צורך בכל אותן “צרימות”.

מה מיוחד ב"הורות כמעשה ניסים"?

גישה חדשנית ומהפכנית, שמציעה הסתכלות שונה על תפקיד ההורות ועל מהות הקשיים שילדינו מחוללים, והופכת אותם ממלכודות של הרס וחורבן לפתחים של צמיחה והתחזקות עבור הילדים וההורים כאחד.

הגישה מחזירה את הטעם והחיות להורות. בגישה זו, ההקשבה לילדינו לא רק שלא מתנגשת עם התשוקה שלנו להתקדם ולהתפתח, אלא שהיא מעצימה אותנו ומגבירה את ההשפעה שלנו על החברה שבתוכה אנו חיים.

ילדים שהוריהם מקשיבים להם ברוח הגישה צומחים להיות אנשים שמאמינים בעצמם וחשים ראויים לאהבה מעצם קיומם. הם אינם זקוקים למאבק ויחסי היררכיה כדי להגשים את עצמם. האנשים האלה הם העתיד של התרבות שלנו.

שבילים ללימוד והעמקה

הספרים של שי אור

דילוג לתוכן