והפעם חג חנוכה משודרג: ״באנו חושך לחבק!״


פעם פעם, לפני שגילינו את האש החושך היה האויב הגדול. היום יש לי פנס בסמארטפון. אבל גם פרוז’קטור של 5000 וואט לא יכול לחשוף את מה שאנחנו מפחדים לגלות לעצמנו. פעם, כשרק הגעתי מהקיבוץ לתל אביב עבדתי כפיקולו (העבד של המלצריות) בפאב מפורסם בצפון דיזנגוף. כששאלתי את המנהלת למה אין ב”מסבאה” (כך קראו לה) חלונות  או תאורה, היא אמרה “אתה לא רוצה לראות את כל הג’יפה שדבוקה כאן שטיחים ולקירות”.

אז עכשיו נשים מעיזות להתלונן. עכשיו עוד ועוד שחיתויות של נבחרי העם מתגלות. עכשיו עוד ועוד הורים משתפים בייאוש שלהם. עכשיו ילדים מעיזים להילחם בהוריהם יותר מאי פעם.

זה לא בגלל שהכל מתדרדר. זה בגלל שהדליקו את האור. פתחו את החלונות והג’יפה שנאספה לה על השטיחים אלפי שנים – נחשפת. כבר אי אפשר להגיד “אני לא מבין מאיפה מגיע הסירחון הזה?”. האמונות והמנהגים המעוותים שהיו הקרקע שעליה שגשגה תרבות גברית נצלנית שמשתמשת בחלשים כדי לתחזק את מגדלי הפאר של החזקים – נחשפים לקרני השמש. כבר לא כולם קוראים למסיבה שבה כמה משפחות צוברות עוד ועוד הון והשפעה על גבם של ההמונים שמקיימים אותן – “פריחה כלכלית”. כבר לא כולם מתלהבים מתרבות שבה נחשב בסדר להתעלם מרגשותיהם של נשים, ילדים, פועלים, ומיעוטים.

ומה לעשות שבהתחלה זה נראה מגעיל? מה לעשות ש”נפל עלינו”  לחיות בזמן שבו רואים את הג’יפה אבל עוד לא יודעים איך לנקות אותה?

מה לעשות? מה שאני עושה זה שאני גאה בטרוף. לא מאמין לאבירי הנוסטלגיה שמתגעגעים לזמנים שבהם נשים לא עשו עניין משטויות וילדים היו מחונכים והשליטים היו נאורים. אם תפגשו אותם, את אבירי הנוסטלגיה תמסרו להם שלא באמת היו זמנים כאלה. כמו שהפאב שבו עבדתי היה נראה נקי רק בחושך… את החושך שבחוץ אני יכול להאיר עם הסמארטפון שלי. אבל את החושך שבתוך הנשמה, את השתיקה המעקרת, את הויתור בן אלפי השנים של נשים וגברים וילדים אפשר להאיר רק כשיש מישהו שבאמת באמת רוצה לשמוע. שמשתוקק לשמוע הכל.

אני גאה בטרוף להיות חלק מהמון גדול שצועד בעיניים פקוחות אל תוך האפלה. אני גאה להיות בדור הראשון שמעדיף בית קטן ומבולגן שאפשר להרגיש בו הכל על פני על פני ארמון מואר שאסור בו להפליץ. ואני בהשתאות ובהודייה לכל אשה ואיש וילד שמעיזים לקפוץ בלי רשת בטחון עם הכאב שלהם, מראים לכולנו שכבר אפשר לתת אמון.

כבר אפשר ליפול.
כבר לא חייבים להסתיר את החושך כדי לקבל את האור.

חג שמח.
תודה.

דילוג לתוכן